fbpx

13 ötlet amivel megelőzhető a megfázás

A felsőlégúti megbetegedéseknek kedvez az őszi és téli nyálkás, esős hideg beköszönte. 

Ilyenkor egyre gyakoribbak a felsőlégúti megbetegedések, így a megfázás is, cikkünkben megtudhatja mit tehet annak érdekében, hogy megelőzze ezeket

Ha rosszul választjuk meg öltözékünket, ha gyengébb immunrendszerünk, mert kicsit stresszesebb időszakot élünk meg, vagy egy otthon felejtett sál – ennyi elég is ahhoz, hogy legyűrjön a megfázás.

Miért van ez így?

Két ok miatt. Egyrészt a hűvös, párás környezet kedvez a vírusok, baktériumok szaporodásának. Másrészt pedig ami immunrendszerünk a kevesbb mozgás és szabadlevegőn tartózkodás, a megváltozott vitaminban, zöldségben, gyümölcsben szegényebb táplálkozás vagy a stressz miatt fogékonyabb a fertőzésre.

A megfázás kórokozójaként ez eddig majdnem 200 vírust és ugyanennyi baktériumot azonosítottak, melyek a felső légutak nyálkahártyáján telepednek meg és szaporodnak. Ilyenkor a felsőlégutakban egyébként temészetes módon is megtalálható baktérumok is képesek olyan mértékben elszaporodni, hogy azok megbetegedést okoznak.

Hogyan kerülnek a kórokozók a szervezetünkbe megfázás esetén?

Egy részük normális körülmények között is ott van, csak az egészséges immunrendszer nem engedi túlszaporodni, a nagyobbik részük a nyálkahártyára kerül cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés). Tüsszentés közben a vírusok akár 1,5-2 méterre is elröpülnek. Kontakt úton is kézfogással, a kapaszkodók megfogásával, amit később magunk viszünk fel a nyálkahártyára, ha nem mosunk kezet. Az olyan felületeken, mint a kilincsek, villanykapcsolók, buszfogantyúk, csak egy napig életképesek, otthon viszont akár három napig is.

Amennyiben a nyálkahártyánk vérellátása jó, az immunrendszerünk pedig tökéletesen működik, akkor gyorsan megsemmisítő őket a szervezetünk védekező rendszere. Ha azonban odakint hideg van, és hideg levegőt lélegzünk be, akkor orrunkban és torkunkban összehúzódnak az erek, hogy a vér ne hűljön le túl gyorsan. Ezzel romlik a nyálkahártya vérellátása, kevesebb immunsejt jut oda, és a vírusoknak így sokkal könnyebb dolguk van. No és persze ilyenkor a szervezetünk immunrendszer is gyengébb mint a vitaminnal teli melegebb időszakban.

Az egyetlen megoldás a megfázás ellen a megelőzés.

  1. Rétegesen öltözködjünk, kerüljük az alul öltözést, de a túlöltözést is.
  2. Kerüljük a zsúfolt helységeket, tömegközlekedési járműveket.
  3. Viseljünk kesztyűt ha tömegközlekedéssel utazunk.
  4. Amint hazaértünk mossuk meg alaposan a kezünket, sokkal többször mossunk kezet, mint szoktunk.
  5. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget nyers állapotban, de ne primőrök legyenek, avval sok vegyszert juttatunk a szervezetünkbe, ami indokolatlanul terheli tovább az immunrendszerünket. Legjobbak az éghajlatnak megfelelő szezonális zöldségek és gyümölcsök. (alma, körte, cékla, fekete retek, hagyma, fokhagyma, savanyú káposzta)
  6. Figyeljünk a levegő páratartalmára. A túl száraz levegő kiszárítja a nyálkahártyát és rontja annak keringését, legyen otthon 50-60% a páratartalom, ezt fűtési szezonban csak folyamatos párologtatással lehet elérni. Elég a fűtőtestre vizet helyezni ahár pár darab felvágott 1-2 literes műagyag flakonban, hogy legyen elég a kipárolgó felület, de a lakásban lévő virágok is növelik a páratartalmat.
  7. Csak az orrunkon keresztül vegyünk levegőt.
  8. Nagy hideg esetén tegyünk kendőt, sálat az orrunk és a szánk elé.
  9. Tartsuk melegen fejünket és lábunkat, mert a hőleadás ezeken a szerveinken keresztül a lagnagyobb.
  10. Csökkentsük a minket érő streszt, aludjunk naponta 7-8 órát, pihenjük ki magunkat, a kipihent szervezetnek nagyobb az ellenállóképessége.
  11. Tartózkodjuk és mozogjuk sokat a szabadban.
  12. Edzük az ereinket:
    • alkalmazzunk hideg-meleg váltófürdőt zuhanyzás közben.
    • készítsünk magunknak hideg-meleg váltott lábfürdőt.
    • szaunázzunk.
  13. Vegyünk részt lézerrel száraz szabályzott sóterápián, ami erősíti az immunrendszert és kiváló vírus, baktérium és gombaölő hatású.