fbpx

Mit tehetünk, amikor nem múlik a köhögés? Minden köhögésre jó a sóterápia?

Tudtad, hogy a köhögés csillapítása ártalmas is lehet? Van amikor a sóbarlang és a sóterápia nem segít.

A köhögést a náthán, influenzán kívül az asztma, COPD, allergia, az idült hörghurut, az arc és homloküregek gyulladása és még sok más ok is kiválthatja.

Kétféle köhögést különböztetünk meg.

A hurutos köhögés: ezt általában a légútak nyálkahártyáinak gyulladása okozza. A gyulladás következtében a  nyálkahártya több váladékot termel, így próbál megszabadulni a kórokozóktól.

Mit tehetünk?

Mivel a hurutos köhögés nagy mértékben hozzájárul a gyógyuláshoz  segíti a váladék felszakadását és távozását, ezért ezt a folyamatot nem szabad köhögéscsillapító készítményekkel meggátolni.

Ilyenkor a legjobb, ha igyekszünk segíteni a váladék gyorsabb kiürülését, melyet többek között bőséges folyadékfogyasztással érhetünk el. A folyadék ugyanis hígítja a váladékot, ezáltal segíti annak felköhögését. Itt olvashat tovább arról, hogy milyen természetes eszközöket alkalmazhat még.

A banális nátha, az influenza általában nyolc hét alatt gyógyul meg teljesen.

Ilyenkor remek választás a száraz sóterápia. FIGYELEM! Az ahol a sóbarlang párologtatja a sót az nem száraz, hanem nedves.

A nedves közegben a vírusoknak, baktérumoknak melyek cseppfertőzéssel terjednek sokkal könnyebb dolguk van, így még rosszabbul is járhatunk. A száraz sóterápia viszont hatékony és ha megfelelő a só koncentrációja és megfelően szellőztetik a sóbarlang a helyiségeit, akkor teljesen biztonságos. A só kifejezetten erős baktérum és vírus ölő hatású, ami nem csak a légutakon, de a sóbarlangban is kifejti hatását.

A száraz sóterápia gyakorlatilag átmossa a tüdőt, ahogy a fogkefe a fogat.

A Tátra Sóbarlangban nagyon kis méretű 2 – 5 mikron nagyságúra darált sórészecskéket juttatunk be a tüdőbe belégzéssel. A sórészecskék az úgynevezett ozmotikus hatással segítik a folyadékáramlást a belső nyálkahártyába: lényegében kiszárítják a tüdőben lévő felesleges folyadékot.

A mikroméretű konyhasórészecskéknek még egy hatása van, ami segít a tüdőnek: só ionrácsos anyag, pozitív nátrium- és negatív kloridionokból áll, magas az ionerőssége, ezzel roncsolja a fehérjék közötti fizikai kötődéseket. Ami a tüdőnél azt jelenti, hogy fellazítja a nyákot, ami ezután könnyebben ürül. A fenti két hatással együttesen csökkenhet a tüdő és a légutak gyulladása és gyorsabban ürülnek az allergének is.

  • A száraz köhögés nem jár váladékkal. Gyakran rohamszerűen érkezik, gombócérzést keltve az ember torkában, köhögés közben ettől az érzéstől próbálunk szabadulni. Ezek a rohamok gyakran az éjszakát is megkeserítik.

A száraz köhögés okának kiderítése meg kell előzinie a kezelési módot.

Miért? Azért mert ez esetben csak az egyik lehetséges ok a légutak gyulladásos megbetegedése következtében a légutakban lerakódott váladék.

Amennyiben ez a köhögés kiváltó oka, akkor nyákoldó, köptető hatású szerek javasoltak. Ilyenkor nem történik más, mint hurutos köhögést „csinálunk” a szárazból, ezzel segítve és gyorsítva a gyógyulást. Itt is jó hatású a száraz sóterápia.

FIGYELEM!
Nyákoldó szereket, köptetőket nap közben szedjen, este ne vegyen be, mert a nyák oldásán keresztül a köhögés átmenetileg fokozódik, hiszen ez lehetővé teszi a természetes tisztítást, ami fokozza a köhögést és nem fog tudni aludni.

Ugyanez történik akkor is amikor a sóbarlang segítségével hatékony sóterápián vesz részt valaki. Először furcsa lehet, hogy valaki köhögés miatt érkezik sóterápiára és azt mondom neki, hogy az első 3-4 alkalom után a köhögése fokozódhat és ennek örüljön, mert ez azt jelenti, hogy elkezdett kiürülni a letapadt válladék.

A krónikus köhögésre oda kell figyelni, a fentieken kívül oka lehet még:

  • Vérnyomáscsökkentő szer, az ACE-gátló családhoz tartozó vérnyomáscsökkentők a betegek 10 %-ánál okoznak „ismeretlen eredetű” köhögést.
  • Reflux – a gyomorból a légutakba áramló sav irritáló hatása miatt váltanak ki köhögést.
  • Tumorok.

A sóterápia nem oldja meg sem a reflux, sem a vérnyomáscsökkentők, sem a tumorok vagy egyéb nyálkahártya deformitások okozta köhögést, viszont a légúti gyulladások, asztma, COPD, dohányzás okozta irritációk esetében bizonyítottan hatékony segítség.

Amennyiben akár a hurutos, akár a száraz köhögés két hónapnál tovább tart feltétlenül szükséges egy alapos fül-orr-gégészeti (melléküreg CT és az orr-endoszkópia), allergiológia, tüdőgyógyászati és belgyógyászati kivizsgálás.

Vigyázzon egészségére, mert ahogy Artur Schopenhauer mondja „Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.”