fbpx

7 + 1 lehetőség, ami ellensúlyozza a tartós stressz káros hatását immunrendszerre

A koronavírus miatti félelem igen komoly károkat okozhat egészségi állapotunkban, immunrendszerünkben. Fél éve nagyon sok szó esik arról, hogy miként tudjuk a koronavírus fertőzés kockázatát csökkenteni, de arról egyáltalán nem beszélünk, hogy fejti ki a tartós stressz káros hatását az immunrendszerre.

Az online portálok, plakátok hírdetik a kézmosás és a maszk viselés fontosságát.

A jobban tájékozottak megtanulták, hogy nem elég C vitamint szedni hiszen a D vitamin legalább olyan fontos szerepet játszik az immunvédelemben és vannak akik már azt is tudják, hogy az immunrendszerünk kb 80%-a a beleinkben van, így ők szednek pro és prebiotikumokat is, amivel valóban sokat tesznek egészségük érdekében.

Sajnos arról nem esik szó, hogy mit tesz velünk a tartós stressz, a hosszan tartó félelem.

Hogy működik elménk, mely irányítja testünk működését?

Sellye János már a 30-as években felfedezte a tartós stressz káros hatását immunrendszerre, mára külön tudományág, a pszichoneuroimmunológia foglalkozik a krízishelyzetek okozta szorongásos állapotok szervezetünkre gyakorolt hatásával.

Ez a mostani elhúzódó járványhelyzet mindenkire hatást gyakorol. Természetesen sokféle képpen fejti ki a hatást, vannak, akik a megfertőződéstől rettegnek, másoknak a kényszerű magány okoz szorongást, sokak a felborult napi ritmus miatt vannak rosszabb lelki állapotban.

Valamennyiünknek bizonytalan a helyzete. Nem tudjuk megkapjuk-e a vírusfertőzést, de még azt sem tudjuk, hogy amennyiben megkapjuk tudni fogjuk-e, hogy megkaptuk. Nem fertőzzük-e meg szeretteinket? Könnyen átvészeljük a fertőzést vagy súlyos tüneteink lesznek? Meddig tartanak a korlátozó intézkedések?

Mindemellett számos új helyzethez kell alkalmazkodnunk, aminek egyáltalán nem örülnek az immunvédelemben szerepet játszó t-sejtek, pont akkor csökken a működésük, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk.

Milyen módon fejti ki hatását a tartós stressz?

  1. Ha akarjuk, ha nem mellékvesénk végzi a munkáját és glükokortikoid nevű hormont termel stresz hatására. A vérben e stressz hormonnak tartósan megemelkedik a szintje, ami sokféle hatást kivált, az egyik, hogy csökkenti az immunrendszer működését.
    1. Egyetemistákon végzett vizsgálatokban már a vizsgaidőszak 1 hónapja alatt is kimutatható az IgA szint csökkenése , ami azt jelenti, hogy a vizsgaidőszak alatt csökken az immunrendszerük hatékonysága, jobban ki vannak téve a fertőzéseknek és ez csak egyetlen hónap.
  2. Az Ohiói Állami Egyetem kutatói szerint a stressz hatással van a bélbaktériumok összetételére, sokféleségére és számára is. A bélrendszerben lévő baktérium-közösségek sokfélesége csökken, a káros baktériumok, például a Clostridium baktériumok száma pedig megnő, ezek a változások jelentősen csökkentik immunitásunkat is.

Mi az, ami ellensúlyozza a tartós stressz káros hatását immunrendszerre?

 

  • Pihenés, alvás

Nem kérdés, hogy a kipihent szervezet könnyebben megbírkózik a kórokókkal, mint a lestrapált, fáradt. Ezért mindenképpen aludjon naponta 8 órát.

  • Társas kapcsolatok

Bár a vírushelyzet megnehezíti a társas kapcsolatokat, de fontos a kapcsolattartás, telefonon, on-line, szerintem egy ölelésnek nagyobb a pozitív hatása, mint a kockázata, még a mai helyzetben is. Kerüljük a kézfogást és puszikat, de egy ölelés főként maszkban és a kezeket alaposan megmosva egyszerűen javítja az immunstátuszt. A társas kapcsolatkoban élőknek jobb eszközeik vannak a megküzdéshez, ami remek fegyver a stressz okozta károsító hatásokkal szemben.

  • Aktivitás, testmozgás

Ne üljünk otthon a négy fal között. Minden nap menjünk ki a friss levegőre, sétáljunk. Ha tehetjük végezzük a napi tevékenységeinkent magunk a bevásárlástól a gyógyszerek kiváltásáig, közben pedig tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket, viseljünk maszkot és mossunk nagyon gyakran kezet, legyen mindig nálunk kézfertőtlenítő.

  • Nevetés, jókedv

Mára tudományos bizonyítékok vannak arra, hogy a nevetés immunerősítő hatású.

Bármilyen hihetetlen, de kutatók megnevettettek embereket és vizsgálták, hogy a szomorkodó, vagy egykedvű kontrollcsoporthoz képest hogyan alakul az immunvédekezéshez szükséges sejtjeik száma és aktivitása. Azt találták, hogy számos egészségvédő hatása van a jó hangulatnak, többek között az immunrendszer is erősödik.

Nevessünk, koncentráljuk egy vidám filmre, halgassunk, nézzünk kabarét.

  • Kerüljük a híradásokat

Fontos, hogy tájékozottak legyünk, de a hírek egész napos követése biztosan a szorongásunkat fogja növelni, miközben tehetetlenek vagyunk a helyzettel kapcsolatban.

A bélflórában élő hasznos baktériumok egyensúlya a hasznos bélbaktériumok mennyisége adja az immunrendszerünk 70%-át. Tegyen immunrendszere egészségéért, egyen sok rostot, zöldséget és gyümölcsöt. Fokozott stressz és antibiotikum fogyasztasa esetén pre és probiotikumokat és erjesztett tejtermékeket (joghurt, kefir, aludtej) is.

A D-vitaminn kulcsszerepet játszik a védekezőképességünk aktiválásában. Ha a fehérvérsejtek egy csoportja, ami a kórokozók elpusztításáért felel (limphocyta T-sejtek) nem talál elegendő mennyiségű D-vitamint a vérben, nem kezdenek el dolgozni, nem végzik el vírus és baktérium ölő szerepüket.

+ 1) A lézerrel szabályzott száraz sóterápia is bizonyítottan csökkenti a tartós stressz káros hatását immunrendszerre

130 fővel végzett klinikai vizsgálat során az IgG-szint is nőtt 578 mg%-ról 1048 mg%-ra. Összességében úgy találták, hogy a sókezelésen részt vevő betegek 96,8%-ának javult az immunállapota.

A koronavírus köztünk van, de nagyobb pusztítást végezhet ha legyengül az immunrendszerünk.

Vigyázzon magára! Ne hagyja, hogy a stressz, a médiából áradó daramatikus helyzetkép, betegségtől való félelem, a bizonytalanság többet ártson egészségének, mint egy vírus, ami a szappantól is elpusztul.