fbpx

5-let allergiás betegek számára nyaraláshoz

Egy allergiás beteg ember számára a legfontosabb, hogy olyan időpontban vagy olyan helyre menjen nyaralni, hogy lehetőség szerint elkerülje vagy a lehető legkisebbre csökkentse az allergénnel történő találkozást. Hiszen pihenést akadályozza az eldugult orr, a folyamatos köhögés és tüsszögés, ami gyengíti a szervezetet. Az allergiások nagy része a szezon végére kimerült, elfárad, nyúzott lehet.  

E miatt az uticél megválasztása épp olyan fontos, mint az utazás idejének meghatározása.

Most a pázsitfűfélék virágzása okozza az allergiás tüneteket. Ez a mi éghajlatunkon általában május elejétől tart július közepéig. A májusi esőzések sokat segítenek a levegő pollenkoncentrációjának csökkentésében, így az allergiások nagy többségénél most enyhébbek a tünetek. Ennek lehet örülni. Aminek viszont nem, hogy a parlagfű – ami augusztusban kezd virágozni – a növekedésének mostani szakaszában kifejezetten kedveli a csapadékot, így amennyiben az augusztus száraz lesz, nagyon durva szezonra kell számítani.

Mikor és hova menjek nyralni, ha allergiás vagyok?

  • Az időponttól függetlenül ideális uticél bármilyen tengerpart. A sós levegő tisztítja a légutakat, nem csak a vegyi szennyeződésektől, a pollentől is.

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy a tengerpartra menyjen nyaralni. Amennyiben belföldi nyaralást tervezünk, akkor is érdemes olyan úti célt választani, ahol a allergén  növények pollenje alacsony koncentrációban fordul elő.

Parlagfű allergiásoknak érdemes július közepéig – végéig befejezni a balatoni nyaralást.

A tó környéke parlagfűvel erősen fertőzött. A növény július közepétő kezd el virágozni, a polenszórás csúcsa augusztus közepére, végére tehető, ezért kifejezetten ellenjavalt a parlagfűre allergiás betegek számára július végétől, most viszont még tökéletes uticél.

Ha lehet nagyon fertőzött és még annál is jobban fertőzött területet mondani parlagfű ügyben, akkor a Balaton mellett hazánk legfertőzöttebb területei Csongrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. Az itt élők és az ide látogatók is tüneteik rosszabbodását tapasztalhatják.

Ha parlagfű allergiától szenved és csak augusztusban tud nyaralni, akkor válassza az Északi-középhegységet!

Parlagfű szempontjából hazánk minden része erősen fertőzött. A legkedvezőbb helyzetben az Északi-középhegység területén élők vannak, mivel ez a gyomnövény a tengerszint felett 400 méteres magasságban nehezebben él meg. Az erdőkben ritkábban bolygatják a talajt, így a hazánkban honos gyomnövények képesek kiszorítani ezt az invazív allergént. A Balaton térségén kívül, a növény virágzásának csúcsidőszakában a Csongrád és Szabolcs-Szatmár Bereg megye területén

A poratka allergia abból a szempontból rosszabb, mint a pollen, hogy egész évben szenvednek tőle a betegek.

A poratka allergiások számára ideális lehet a hegyekben eltöltött vakáció. Sajnos nálunk nincsenek 1500 méternél magasabb hegyek – az lenne az ideális – de a tengerszint feletti magasság növekedésével az allergének koncentrációja csökken. Ezeken a helyeken a levegő is tiszta, így túrázhatunk, kirándulhatunk. Érdemes odafigyelni arra, hogy a szálláshelyen legyen allergénmentes ágynemű, amit mostmár a legtöbb szálláshely jelez a honlapján. Pihenésünk érdekében kerüljük a padlószőnyeggel borított szobákat is.

A penészgomba allergiában szenvedők viszont kerüljék az erdőt és a medencéket

Ahol termőföld, vagy virágföld van, ott biztosan van penészgomba is. Aki erre allergiás, annak jobb ha kerüli az erdőket. A szállodai szobák kiválasztásánál gondoljunk arra, hogy a medence kipárolgó édes vize  szintén kedvez a penészgombáknak és felerősítheti a panaszokat. Kilátással a medencére, felirat ez esetben nem előnyt jelent.

Mire figyeljünk még?

  • Ha autóval indulunk nyaralni akkor rendkívül fontos, hogy ne felejtsük el a pollenszűrők cseréjét és a klíma szakszerű tisztítását sem. A megfelelően karbantartott modern klímaberendés sokat enyhíthet az allergiás tüneteken.
  • Feltétlenül vigyük magunkkal a gyógyszerünket! Konzultáljunk orvosunkkal! Legyen nálunk egész nyaralási időre elegendő antihisztamin, orrcsepp, szemcsepp, megfelelő kenőcs is, mert olyan tüneteink is előjöhetnek, amik a szokásos környezetben nem lépnek fel.
  • Ne felejtsük el, hogy a szállodában is érdemes éjszaka szellőztetni, amikor egyébként is kevesebb az allergén a levegőben.