fbpx

Sóbarlang, sóterápia

Az orvostudomány a sóbarlang és a sóterápia esetében is két bizonyítékot fogad el egy terápia hatékonyságára, az egyik a tudományos klinikai vizsgálattal igazolt hatás, a másik pedig a „régóta fennálló használaton alapuló javallat”.

A száraz sóaeroszolos terápia mind a kettővel rendelkezik. 

Hatásosságáról több mint 4000 páciensen számos intézményben végzett vizsgálata alapján azt mondhatjuk, hogy a légúti megbetegedésekben szenvedő páciensek klinikai tünetei a betegek 82-96%-ánál javulást mutattak.

A száraz sóterápia hatása, a klinikai tünetek javulásának a mértéke 

  • a szénanáthás páciensek 82%-os javulást mutattak a klinikai kórtünetekben;
  • az enyhén és mérsékelten asztmás páciensek 85%-os javulást,
  • a súlyosabban asztmás páciensek 75%-os enyhülést;
  • a COPD-s páciensek 92-98%-os míg az
  • orr-fül-gége-beteg pácienseknél 72-87%-os javulás következett be a klinikai kórtünetekben.
  • Kiemelkedő sikert értek el a vizsgálatba bevont orrnyálkahártya-gyulladásos és az allergikus orrnyálkahártya-gyulladásos pácienseknél.
  • Azon ekcémás betegek akik részt vettek a vizsgálatban 65-75%-os javulást értek el a klinikai kórtünetekben, ami hihetetlenül nagy változás az életminőségben.

Mára számos hazai és külföldi vizsgálat igazolja a sóterápia több évezredes használatra alapozott tapasztalatát, el kell ismerni, hogy az orvosok szakmai véleménye nem egységes ebben a kérdésben, van aki javasolja és van olyan is aki nem.

A sóterápia teljesen természetes és mellékhatás mentes segítség, maximálisan megfelel a legfontosabb orvosetikai elvnek, ez pedig a Nil Nocere – Ne Árts! A sóterápia esetében nem kell mérlegelni, hogy a mellékhatások hátránya alacsonyabb-e a hatásfoknál, mert egyszerűen nincs mellékhatás. A hatás pedig évezredes bizonyítékokon nyugszik.

A sóterápia története

SóterápiaA só gyógyító erejének használata évezredes hagyományra tekint vissza. A természet ezen elemének a gyógyításban, sóterápiában, történő felhasználási területe kifogyhatatlan a tengerilevegő gyógyító hatásának felismerésétől a sóbányák gyógyhellyé alakításán át a homeopátiás készítményekig ér.

Imothep egyiptomi orvostól ie. 3000-ből származik az első orvosi feljegyzés, ami a só gyulladás csökkentő hatásának gyógyászati alkalmazásáról ad tájékoztatást.

Hippokrates, minden orvos atyja is írt a sóterápia hatásáról, nagy jelentőséget tulajdonított a só gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító tulajdonságának és gyógyító erejének.

A sóterápia több ezer éves történelméhez hozzá tartozik az is, hogy a rómaiak a só pozitív hatásait már az anyagcsere folyamatokra és az immunrendszerre is kihasználták. Sóval gyógyították a gennyedést, a vízkórt, fejfájást, kiütéseket, köszvényt.

Paracelsus volt az első orvos, aki a bőrbetegségek kezelésére sófürdőt ajánlott, később a körömgombától az szájpenészig, kiütésekig sok betegség esetén ajánlották, de még ma is a pikkelysömör, az ekcéma és számos bőrbetegség esetén alkalmazzák a só terápiás hatását.

A tengerparti sós levegőt csakúgy, mint a magashegyi tiszta levegőt évszázadok óta ajánlják az orvosok légúti megbetegedések kezelésére.  A só gyógyászatba történő felhasználása kapcsán csak kevesen gondolnak arra, hogy a modern orvoslás, a kórházi kezelések is elképzelhetetlenek lennének infúzió nélkül, ami élettani sóoldat. A gyógyszertárakban a 16. században jelentek meg a különféle sók, sókészítmények melyeket az orvosok gyógyítás céljából javasoltak.

Sóbányától a sóbarlangokig

Sóbarlang

A bányászott só élettani hatását Felix Bochkowsky lengyel orvos kezdte tanulmányozni.

Az 1840-es évekből származó megfigyelése szerint a mai Ukrajna területén lévő Solotvino sóbánya dolgozóinak lényegesen jobb volt az egészsége, mint más bányászoké. Az első sóbarlangot pár évvel később a szintén lengyel Mstislav Polakowski nyitotta a wieliczkai sóbányában. Amit csinált, ma már speleoterápiának hívják: természetes sóbarlangokban kezelnek így betegeket a mai napig.

A sóbarlang hatása légzőgyakorlatok alkalmazásával fokozható.

Az első légzésiskolát 1910-ben alapították Európában, Berlinben, és 1936-tól a légzésterapeuták már folyamatosan dolgoztak Németországban.

Már 4 000 évvel ezelőtt a jógik is rájöttek, hogy a különféle légzés technikáknak komoly szerepe van a gyógyulásban. A légzés átalakító ereje több ezer évvel ezelőtt is ismert volt.

Ma már elfelejtjük ezt az egyszerű, de mégis nagyszerű természetes segítséget. A Tátra Sóbarlang által biztosított szabályozott száraz sóterápia a természet erejével könnyíti a légzési nehézségeket. A modern tudományt, műszaki berendezéseket és a lézeres technológiát ötvözi a természet egyik legnagyszerűbb és legegyszerűbb elemével a gyógyszergyári tisztaságú sóval.

Mikor hatékony egy mesterséges sóbarlang?

SóbarlangA sóterápia szó, a görög halos – só szóból származik. Ez egy modern módszer, ami a sóbányák természetes mikroklímáját utánozza.

A száraz sóaerozolt egy speciális készülék – a sógenerátor – állítja elő, ami finom porrá őrli a sót, majd a száraz sóaeroszolt kifújja a helyiségbe.

Hazánkban ma már nagyon sok és különféle módszert alkalmazó sószobát, sóbarlangot érhetünk el. Nem egyszerű választani közülük. Pedig kell, mert a különféle megoldások nem egyforma hatásfokkal dolgoznak.

Szabályozott, száraz sóeroszolos terápia

Más mesterséges sószobák

A földalatti sóbányák gyógyhatású mikroklímájának természetes utánzása.   A sószobai dizájn a padlóba, falba beépített,   nagymennyiségű, természetes sóra alapoz.
A sógenerátor előállítja és a sószobába szállítja a fő hatóanyagot – a száraz sóaeroszolt.   Nincs sógenerátor, ami sóaerozolt állít ellő, ezért a       hatónyag mennyisége nem éri el a terápiás szintet.
A száraz sóaeroszol optimális értékei (részecske méret, koncentráció) állandóan ellenőrzöttek a hatékonyság és a biztonság érdekében.   Nincs aeroszol a belélegzett levegőben.
Baktérium- és allergénmentes környezet.   Számolni kell a mikrobiális fertőzés veszélyével.
A szabályozott, száraz sóaeroszolos terápia az egészségre gyakorolt hatását számos, tudományos vizsgálat igazolta.   Relaxációs és placebo hatása van.

A sóterápia akkor eredményes segítség a betegségek megelőzésében, kezelésében, ha terápiás dózisban alkalmazzák ez a bevitt só nagyságára, koncentrációjára és a kezelés igénybevételének gyakoriságára is vonatkozik.

Mielőtt sóbarlang bérletet vásárol kérdezze meg, hogy :

  1. Van-e aerosolos sóbefúvás?
  2. Mekkora a só szemcsék mérete?
  3. Mekkora a sóbarlangban a só koncentrációjára és ez szabályozható-e?
  4. Hogyan történik a sóaerozol egyenletes eloszlatása a Sóbarlang légterében és annak pontos mérése mivel történik?

A sóbarlangban belélegzett száraz sóaerozol úgy hat a tüdőre, mint egy megfelelően kiválasztott fogkefe a fogunkra, ami hatékonyan és biztonságosan tisztítja meg a tüdőt az ott lerakódott szennyeződésektől, hulladék anyagoktól, allergénektől és a felesleges nyálkától.

A sóterápia ezen mechanizmusa javítja a mikrocirkulációt, egyesíti az antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatások előnyeit, és csökkenti a vizenyős duzzanatokat, mindezzel támogatja a megfelelő légzést ezzel a sejtek oxigénellátását.

Mi a száraz sóaeroszolos terápia előnye a nedveshez képest?

  1. Jelentősen kisebb adag sóra van szükség a terápiás hatás elérésére.
  2. Nem ingerli a légutakat és nem okoz mellékhatást.
  3. Nem okoz légúti, vizenyős duzzanatokat.
  4. Hatékonyan tisztítja a levegőt, csökkenti a levegőben lebegő kórokozókat.
  5. Tanulmányokal igazolható, hogy a száraz sóaeroszol mélyebben hatol be a tüdőbe, a homlok-, az arc- és az orr üregeibe.

A száraz sóterápia nem csodaszer, de csodálatos és mellékhatásoktól mentes lehetőség bizonyos megbetegedések tüneteinek enyhítésében.

Milyen esetben javasolt a száraz sóterápia?

  1. Segíthet megszüntetni a bőr rendellenességeit (pattanás, pszoriázis, ekcéma).
  2. Segít enyhíteni az allergiás tüneteket.
  3. Segít leküzdeni a megfázást és az influenzát.
  4. Segít csökkenteni az arcüreg- homloküreggyulladás tüneteit.
  5. Mérsékelheti a hörghurut tüneteit.
  6. Enyhítheti a KRUPP tüneteit.
  7. Javítja a COPD betegek klinikai tüneteit.
  8. Segít enyhíteni a dohányzó emberre jellemző tüneteket.
  9. Elősegíti a relaxációt és csökkenti a stresszt, segíti a szervezet méregtelenítését.

A mesterséges sóbarlangok hatékonyságát  hazánkban a  Pest Megyei Tüdőgyógyintézet vizsgálta.

A tüdőnkbe főként a nagyvárosokban a légszennyezettség fokozódásával rengeteg szennyeződés kerül.

Hogyan hat a sóterápia?

Sok olyan tüdőbetegség létezik, mely esetén sérülnek, nem működnek többé az öntisztító mechanizmusok (úgynevezett mukociliáris alapmechanizmusok), ezért a szennyezőanyagok, baktériumok megragadnak a tüdőben.

A tüdőt úgynevezett csillószőrös hengerhám borítja, ezek a csillószőrök mozgásukkal söprik kifele a tüdőből a szennyeződéseket. Egészséges ember esetében olyan harmónikus egységben mozognak, mint régen a kaszások aratáskor.

A csillószőrök felett van még egy felület, az úgynevezett szol réteg, ennek a segítségével tudnak teljes egységben és harmóniában mozogni és a tüdő tisztítását elvégezni az apró csillószőrök.

E felett, van a gél réteg, ebben vannak a baktériumok, szennyezőanyagok, allergének, amit el kell távolítani, ki kell takarítani, a köznyelvben ezt hívjuk váladéknak.

Amikor a tüdőnk beteg, sokszor a váladék mennyisége megnő, a csillószőrök pedig nem működnek jól, felgyűlik a víz, váladék, ödéma (szövetközti vizenyő) keletkezik, ami akadályozza a légzést, továbbá ez okozza a kellemetlen életminőséget rontó klinikai tüneteket.

A száraz sóterápia a tüdő számára olyan, mint a nagytakarítás a lakásunk számára. Azért fontos a sószemcsék mérete, mert tüdőben csak egészen kicsi sószemcsék jutnak el, amikor lélegzünk egy lézerrel szabályzott száraz sóterápiára alkalmas sóbarlangban, ilyen a Tátra Sóbarlang.

A sórészecskék bizonyítottan hatékonyan, az úgynevezett ozmotikus hatással segítik a tüdőben a folyadékáramlást, ez azt jelenti, hogy az apró sószemek magukba szívják a tüdőben lévő felesleges folyadékot.

A Tátra Sóbarlangban végzett száraz sóterápia esetén a tüdőbe jutott só az ozmotikus hatás következtében a szövetekből vizet von el és ezzel csökken az ödéma.

A sónak ezt a tulajdonságát és a mikroorganizmusokat elpusztító hatását évszázadokon át használták, e miatt kiváló tartósítószere a húsoknak, amik só nélkül és a fagyasztó nélkül igen hamar romlanak.

Van még egy hatása a sónak, ami alkalmassá teszi arra, hogy segítsen a légúti megbetegedések tüneteinek enyhítésében. Ez pedig az ionrácsos szerkezetéből fakad. A só, natrium clorid, pozitív töltésű natrium és negatív töltésű klór ionokból áll. Mivel magas az ionerőssége, így a tüdőbe jutva roncsolja a fehérjék közötti fizikai kötődéseket.

Mit jelent ez?

Minél szorosabban kötődnek a fehérjék egymáshoz egy nyákos válladékban, annál sűrűbb a váladék, a sóterápia során a tüdőbe jutattott só ionrácsos szerkezete szétroncsolja a nyákban (gélrétegben) lévő fehérjék összekötöttségét, így a válladék fellazul és sokkal könnyebben ürül ki.

Ezen hatások együttesen teszik lehetővé, hogy sóterápia hatására csökkenhet a tüdő gyulladása és gyorsabban örülnek az allergének is.

A szabályzott száraz sóterápia, tehát egy mellékhatásoktól mentes természetes segítség a légzőszervi megbetegedésben szenvedők tüneteinek enyhítésére és ezzel életminőségének javítására.