fbpx

3 + 1 dolog, amit szmog esetén tehetünk

Az őszi-téli szmog egyik meghatározó alkotóeleme a szálló por. Ez nemcsak önmagában veszélyes hanem ez által a porszemek felületén megkötött mérgező anyagok, baktériumok, vírusok könnyebben bejutnak a szervezetbe is.

A szálló por azokat a részecskéket jelenti, melyek 10 mikronnál (1 mikron, a milliméter ezredrésze.) kisebb átmérőjűek (PM10). Ezek koncentrációját hazánkban mérőállomásokon mérik. A por belélegzése leginkább a légzőszervi betegségekben asztmában, COPD-ben, bronchitisben szenvedők számára jelent komoly veszélyt. Viszont még az egészséges emberekben is csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel szemben. Ezért van az, hogy ebben az időben nem javasolta szabad levegőn végzett sportolás sem.

A por koncentrációjának már rövid távú emelkedése is irritálja a nyálkahártyát, köhögést és nehézlégzést vált ki. A gyermekek esetében ez fokozottan igaz. Ezenfelül a tüdőbe jutó por gyulladásos folyamatot indíthat el.

A szálló por közvetve növeli a vírusos megbetegedések kockázatát is.

A legrosszabb az, hogy a szálló por már önmagában is ártalmas, de fokozza a veszélyt, hogy a porszemek felületén megkötött mérgező anyagok (például nehézfémek, karcinogén anyagok), baktériumok, vírusok így könnyebben bejutnak a szervezetbe.

A légúti megbetegedésben szenvedők mellett a szmog veszélyt jelent a keringési betegségekben szenvedők számára is. A legveszélyeztetettebbek a kisgyermekek és az idősek.

A nagyvárosokban a szálló por fő forrása a fosszilis tüzelőanyagok égetése, a közúti járművek által kibocsátott égéstermékek és a poros utak. A nagy mennyiségű por a nyagyvárosok tüdejét alkotó növényeket is pusztítja, elzárva a gázcserenyílásokat (sztómákat).

A szmog másik fő alkotóeleme a nitrogén-oxid is a szív és a tüdő ellensége

A nitrogén-dioxid irritáló hatású gáz. Sajnos ez a gáz csökkenti a tüdő légcsere funkcióját és különféle légzőszervi tünetek kockázatának növekedését okozza. A legérzékenyebbek a nitrogén-dioxidra az asztmás és a COPS-s betegek. Rendkívül magas nitrogén-dioxid-koncentráció esetén a hörgők összeszűkülnek ez a nem asztmás egyénekben is olyan légzési nehézséget – hörgőgörcsöt – okoz, amilyennel az asztmás betegek folyamatosan küzdenek, az ő tüneteik pedig fokozódnak. A nitrogén-oxidok magas koncentrációja csökkenti a szervezet ellenálló képességét a légúti fertőzésekkel szemben.

Mit tehetünk?

  • Ablakot csak 22.00 óra és reggel 06.00 óra között nyissunk.
  • Ne sétáljunk és főként ne sportoljunk a szabadban.
  • Ha tehetjük menjünk el úszni, töltsünk időt gyógyvizeink egyikében, a víz feletti 10-15 cm levegő kedvező hatású lehet.
  • Ilyenkor különösen kedvező hatású a sós levegő is. A sóterápia olyan a tüdő számára, mint egy alapos fogmosás a fogaink számára. A Tátra Sóbarlang magyarországon egyedülálló, lézerrel szabályzott száraz sóterápiával várja vendégeit.